23 Cdo 2848/2022 – soudní přezkum nálezu rozhodce o náhradě nákladů rozhodčího řízení / 24 Cdo 571/2024 – výslech svědků soudním komisařem v řízení o pozůstalosti.

Soudní přezkum nálezu rozhodce o náhradě nákladů rozhodčího řízení

 

K rozhodnutí o náhradě nákladů rozhodčího řízení dochází rozhodčím nálezem. Soudnímu přezkumu v řízení o zrušení podléhají primárně rozhodčí nálezy. Nálezová judikatura Ústavního soudu umožnila v některých případech soudní přezkum nejen rozhodčích nálezů, ale i usnesení. A to dokonce usnesení rozhodce o povinnosti zaplatit poplatek za rozhodčí řízení. Tím spíše nelze z možného soudního přezkumu bez dalšího vyloučit nález rozhodce o náhradě nákladů rozhodčího řízení.


Soudní moc nemůže rezignovat na svoji kontrolní funkci ani ve vztahu k rozhodnutí rozhodce o náhradě nákladů rozhodčího řízení, a to v rozsahu, v jakém je připuštěna limity stanovenými § 31 ZRŘ. Naplnění účelu přezkumu rozhodčího nálezu odpovídá proto takový výklad, dle kterého je věcný rozsah řízení o zrušení rozhodčího nálezu dle § 31 ZRŘ posuzován ve vztahu k rozhodcem uložené povinnosti, jež je obsahem výroku, nikoliv formálně na základě toho, zda jde o výrok o povinnosti ve věci samé či o výrok o náhradě nákladů rozhodčího řízení.


Naplnění předpokladů § 31 písm. e) zákona o rozhodčím řízení lze posuzovat i tehdy, byl-li rozhodčí nález napaden pouze ve výroku o náhradě nákladů řízení. Předpoklady jeho naplnění je však třeba zkoumat v každém individuálním případě.


(podle rozsudku Nejvyššího soudu spisové značky 23 Cdo 2848/2022, ze dne 17. 4. 2024)

 

 

Výslech svědků soudním komisařem v řízení o pozůstalosti

 

Soudní komisař je povinen provést výslech svědků ve smyslu § 145 a násl. z. ř. s. v rámci publikace závěti, avšak není oprávněn je již dále hodnotit a činit z nich závěry pro řešení sporu mezi dědici o jejich dědické právo. Tedy soudu (soudnímu komisaři) v řízení o pozůstalosti nepřísluší hodnotit, zda a nakolik jsou významné mezi účastníky řízení sporné okolnosti pořízení závěti, podstatný je již samotný fakt, že jsou zde rozdílná tvrzení účastníků řízení o pozůstalosti o okolnostech rozhodných pro posouzení dědického práva. Výpověď svědka podle § 145 a násl. z. ř. s. totiž pouze omezený (dvojí) význam: jednak se jejím prostřednictvím dává možnost v úvahu přicházejícím dědicům, aby zhodnotili, zda budou předmětnou závěť považovat za platnou či nikoli, a jednak je soudním komisařem zachycená výpověď významná pro fixování jejího obsahu do budoucna (např. pro její porovnání s výpovědí učiněnou právě ve sporném řízení nebo pro její využití v případě, že by svědek v mezidobí zemřel či nemohl pro jiné důvody vypovídat).


Z obsahu spisu v projednávané věci vyplývá, že mezi účastníky řízení o pozůstalosti vznikl spor o to, zda allografní závěť zůstavitelky je platným právním jednáním zůstavitelky, když bylo zpochybněna výpověď svědka této závěti. Při existenci sporných skutečností je proto na místě postup podle ustanovení § 170 odst. 1 z. ř. s., tj. odkázání toho, jehož dědické právo se jeví se zřetelem k okolnostem případu jako nejslabší, aby své právo ve stanovené lhůtě uplatnil žalobou ve sporném soudním řízení. Pokud se tak nestalo, trpí řízení o pozůstalosti vadou, která mohla mít za následek nesprávné rozhodnutí ve věci.


(podle usnesení Nejvyššího soudu spisové značky 24 Cdo 571/2024, ze dne 29. 4. 2024)