II.ÚS 396/23 – nevypořádání námitky vadného doručení v trestním řízení / IV.ÚS 1467/22 – svévolné rozhodnutí o soudních poplatcích a nákladech řízení / IV.ÚS 3584/22 – porušení dvojinstančnosti (trestního) řízení odvolacím soudem.

ÚS: Nevypořádání námitky vadného doručení v trestním řízení

 

Namítá-li osoba oprávněná podat opravný prostředek při podání opravného prostředku, že jí napadené rozhodnutí soudu nebylo řádně doručeno, že se s ním nemohla seznámit, a že jí proto nepočala běžet zákonná lhůta k podání opravného prostředku, nebo počala běžet později, má soud rozhodující o tomto opravném prostředku povinnost se s jejími námitkami náležitě vypořádat a její tvrzení ověřit. To platí, doloží-li tato osoba své námitky konkrétními relevantními skutečnostmi, které nejsou prima facie neopodstatněné a nevěrohodné. Otázku řádného doručení totiž soudy musí posuzovat materiálně, nikoliv formalisticky, aby zajistily ochranu ústavně zaručeného práva na přístup k soudu. Odmítne-li soud opravný prostředek jako opožděný, aniž by se námitkami o vadném doručení jakkoliv zabýval a vypořádal se s nimi, poruší ústavně zaručené právo osoby oprávněné podat opravný prostředek na soudní ochranu vyplývající z čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod.


(podle nálezu Ústavního soudu ČR spisové značky II.ÚS 396/23, ze dne 28. 11. 2023)

 

 

ÚS: Svévolné rozhodnutí o soudních poplatcích a nákladech řízení

 

Je-li stěžovatel nalézacím soudem plně osvobozen od soudních poplatků, vytvoří toto rozhodnutí v posuzovaném rozsahu překážku věci rozhodnuté a znemožní odnětí osvobození od soudních poplatků na základě nového hodnocení nezměněných poměrů stěžovatele. Uloží-li přesto odvolací soud stěžovateli uhradit soudní poplatky, poruší jeho právo na soudní ochranu.


Pokud odvolací soud při rozhodování o nákladech řízení zvažoval použití § 150 občanského soudního řádu, avšak účastníkům to sdělí až v písemném vyhotovení rozsudku, jedná v rozporu s právem na soudní ochranu.


(podle nálezu Ústavního soudu ČR spisové značky IV.ÚS 1467/22, ze dne 12. 12. 2023)

 

 

ÚS: Porušení dvojinstančnosti (trestního) řízení odvolacím soudem

 

Pokud odvolací soud při přezkumu původního zprošťujícího rozsudku pouze poukáže na nedostatky při hodnocení důkazů nalézacím soudem (zejména potřebu hodnotit jednotlivé důkazy v souvislostech a soustředit se na otázky podstatné pro posouzení předmětné věci), aniž by nalézací soud naváděl, k jakým závěrům má při hodnocení jednotlivých důkazů dojít, nedopustí se porušení zásady dvojinstančnosti řízení.


(podle nálezu Ústavního soudu ČR spisové značky IV.ÚS 3584/22, ze dne 12. 12. 2023)